Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffe-/ teservis 9223154



*

nr 922 3154


Arthur Percy

(1886-1976), Sverige


Kaffe-/ teservis, 40 del, "Grand", Gefle, Arthur Percy (1886-1976)


Kondition: slitage

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Utrop:

1.800 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 november 2014
kl 20:21:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/11 18:58:08 1      1.500 kr
3/11 19:10:40 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Arthur Percy

Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.

Läs mer om Arthur Percy
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle kaffe- svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
  • 6263 Djupa tallrikar
    Ett par, 1700-tal. Diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53
  • 5060 Kaffekoppar
    5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:51
  • 6061 Kaffekoppar
    6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Ar..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr